Magyarországon 5, 18 és 27%-os adótartalmú élelmiszerek is léteznek. 5%-os áfa vonatkozik a húsokra, a tejre és tojásra, 18% a tejtermékekre és gabonatermékekre, 27% pedig minden másra, például a zöldségekre és gyümölcsökre, amelyek ára most a húséval vetekszik.
egyes vállalkozások az inflációs helyzetet arra használják fel, hogy az indokoltnál jobban emeljék áraikat, így ezzel extraprofitot érjenek el.
az élelmiszerárak kiugró emelkedésében közrejátszhatott-e versenyjogsértés vagy versenytorzulás.
Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséhez semmilyen különleges eljárásra nincs szükség. Mivel ezt irányelv maga is megengedi, , így sem az Európai Bizottság, sem más EU-s szerv engedélyére nincs szükség.
A magyar kormány önállóan, a veszélyhelyzetre figyelemmel akár rendeleti úton is, dönthet úgy, hogy módosítja a magyar áfa törvényt és mostantól a liszt, a cukor és az étolaj után is csak 5 vagy 18 százalék áfát kellene fizetni. Sőt ez lehet ideiglenes áfacsökkentés, hiszen nem is olyan rég, az éttermek bezárásakor ilyen lépésre már sor került a házhoz szállított ételek esetében -állapította meg a szakértő.
PÉLDA?
Van 18 százalékos áfa a kenyéren, plusz 2021 óta 4, illetve 5 százalékos felár van, amit kiskereskedelmi különadónak neveznek. Ez egy az egyben beépül a kenyér árába.Az L.C.M. 600 FT/KG JAVASOL
Egységes élelmiszeráfa?
L.C.M. 2024 javaslat.
IDEIGLENESEN 2025.december.31-ig 10% egységes ÁFA az 5%-nál magasabb ÁFA alá eső termékeknél